Александар Ђорђевић, професор технике и информатике испред Савета за образовање, науку и технолошки развој Општинског одбора Српске напредне странке у Бујановцу, говори о значају знања и успешности процеса образовања.
ЗНАЊЕ ЈЕ СНАГА, ЗНАЊЕ ЈЕ МОЋ
“Брзи развој технологије довео је до низа промена у самом процесу образовања. Највећи капитал у образовној установи је квалитетан стручни кадар. Да би процес образовања био успешан неопходно је створити услове за сталну и правилну едукацију наставника. Стручно усавршавање треба да пружи потребна знања и умећа, која су неопходна за континуирано обављање наставничке улоге и унапређивања образовног процеса.
Министарство просвете, науке и технолошког развоја Владе Републике Србије је посебним колективним уговором за запослене у основним и средњим школама и домовима ученика обавезало локалне самоуправе да обезбеде средства за стручно усавршавање наставника. Међутим локалне самоуправе нису ревносне у испуњавању ове обавезе. Као резултат тога имамо да 1.7.2019. године када је истеко други петогодишњи период, наставници нису имали потребан број бодова стручног усавршавања. То ће за последицу имати да наставници неће бити у могућности да деци пренесу знања која су неопходна савременом друштву. Неконкурентност знања, значи да коришћење истог не може бити препуштено снагама тржишне привреде.
Улагање у знање не представља трошак, већ најисплативију инвестицију. Инвестирањем у образовање ствара се млада генерација која ће осигурати континуитет развоја и напредак већ остварених вредности у науци, техници и друштвеним односима. Можемо рећи да је знање постало одлучујући фактор успеха савремених компанија. Скандинавске земље имају највећа издвајања за образовање у поређењу са осталим земљама. У Финској чији је образовни систем најбољи у Европи наставници предају 600 сати годишње, а остатак времена резервисан је за професионални равој и стручно усавршавање. Добар систем образовања омогућује јаке институције и висок привредни развој једне земље. Наша земља тежи ка томе и последњих година можемо рећи да се у области образовања остварују запажени резултати, а предуслов свега је добар потенцијал, преданост и воља за усавршавањем“, наводи Александар.